Корисні додатки

Методика виготовлення та використання пізнавально-розвиваючої гри «Політехнічне лото»

Картонні картки форматом  А4 розділити на однакову кількість клітин, в які наклеюють картинки з зображенням різних машин, пристосувань або інструментів. Картинки з зображеннями технічних об’єктів учні можуть вирізати з старих журналів або сфотографувати. В кожній клітинці залишають місце для того, щоб помістити меншу картку, на якій написана назва даного технічного об’єкта. Зразок картки політехнічного лото даний на мал.1. Перед початком гри маленькі картки кладуть в коробочку або мішечок. Один з учнів, який буде виконувати роль ведучого, перемішує картки в мішечку, потім дістає їх по черзі та читає, що там написано. Граючий, почувши назву технічного об’єкта, який знаходиться на його карті, піднімає руку та отримує від ведучого меншу картку з відповідною назвою, щоб положити її в клітинку з зображенням цього об’єкта (наче підписати). Якщо граючий помиляється, то менша картка повертається ведучому та перемішується з іншими. Той, у кого швидше всіх рисунки на картці будуть підписані, перемагає. Потім учні обмінюються картами. Карт повинно бути багато і кожен учень має право під час гри взяти 2-3 штуки. Протягом вивчення теми завдання повинні поступово ускладнюватись, тобто учень повинен не тільки підписати назву технічного об’єкта, але й розповісти про його призначення, практичне використання та назвати складальні частини об’єкта, правила експлуатації та правила безпечної роботи з ним. Зміст та складність гри залежать від того, яку мету ставить перед учнями вчитель, в якому класі проводиться гра, рівня знань учнів. Часто учні самі пропонують ускладнити гру або змінити її умови. Варіантів такої гри може бути декілька.

Наприклад, велику картку не обов’язково ділити на клітини, але тоді поряд з зображенням технічного об’єкта повинен стояти порядковий номер та у ведучого в мішечку будуть картки з відповідними цифрами.

При визначенні об’єму та змісту гри слід мати на увазі, що в кожному класі є учні, які приділяють велику увагу техніці, і з різноманітних джерел уже багато знають. Для них можна виготовити окремі карти та технічні об’єкти підібрати такі, щоб інтерес цих школярів був задоволений.

В ході гри добре поставити учням такі запитання : які інструменти потрібні слюсарю? Які інструменти потрібні столяру? Люди яких професій, які машини і пристосування беруть участь в виробництві металу? Меблів? Іграшок? Машин? Таким чином, учні отримують нові відомості про інструменти та пристосування, прийоми роботи з ними, знайомляться з назвами різноманітних професій. Доцільно завести окремий зошит  «Словник  технічних термінів», куди записувати нові слова та їх значення.

1.

1.1.                    Швейная машина

1.2.                    Кухонные ножи

1.3.                    Нитевдеватель